+90 539 201 77 30

bilgi@ayseguliscan.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   09:00 - 18:00

BLOG
Anasayfa Blog Gayrimenkul Değerleme Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul Değerleme Nasıl Yapılır?

10 Ağustos 2019

Bir gayrimenkul projesinin değerlendirmesini yapan, gayrimenkul değerleme kuruluşları bünyesinde çalışan ve aynı zamanda değerleme şirketleri ile sözleşme imzalayarak çalışan ve değerleme hizmeti veren bu konuda eğitim almış kişilere gayrimenkul değerleme uzmanı denilmektedir.

Değerleme uzmanı olmak için girmeniz gereken 4 ana ders vardır.

 

  • Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Meslek Kuralları
  • Gayrimenkul Değerleme Esasları
  • İnşaat ve Gayrimenkul Muhasebesi
  • Gayrimenkul Mevzuatı

 

Bu derslerin tümünden başarılı olmanız gerekiyor. Lisansı almaya hak kazanmanız için bu derslerin ortalamasının 60 ve üzerinde olması gerekiyor. Derslerde başarılı olarak nitelendirilmek için 50 ve üstü not almanız gerekmektedir. Sınava başvuru şekli hakkında bilgilendirmelerin tümüne  https://basvuru.spl.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. SPL’nin sistemine kayıt olduktan sonra sınav ile ilgili başvuru tarihleri, sınav yerleri gibi duyuruları takip edebilirsiniz. 

 

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ne Yapar?

Gayrimenkul ile ilgili projelerin veya bu gayrimenkule ait hakların değerlendirmesini yapacak olan kişilere gayrimenkul değerleme uzmanı denilmektedir. Bu uzmanlar gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından istihdam edilmektedir. İstihdamve eğitim işlemi gerçekleştikten sonra SPK tarafından lisans verilmektedir. Lisansını eline aldıktan sonra herhangi bir gayrimenkul konusu hakkında değer biçme, satış fiyatını belirleme gibi konularda bilirkişilik görevi üstlenebilmektedir. Herhangi bir konutunuz bulunduğunda ve bu konutu satma kararı aldığınızda fakat fiyatını bilmiyorsanız. Kuruluşlardan talep edeceğiniz gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından konutunuz ile ilgili gerekli fiyat kararları verilecektir. Uzmanlar konut fiyatını birçok kritere göre ölçüp biçerek vermektedir. Herhangi bir değer düşüklüğü karşısında uzmanlara birçok konuyu danışabilir ve onlardan fikir alabilirsiniz.

 Bu yazı 801 kere okundu.

DİĞER YAZILAR

Bizi Arayın +90 539 201 77 30

Bizi Arayın +90 539 201 77 30

Esenyurt / İSTANBUL
+90 539 201 77 30
bilgi@ayseguliscan.com
Bu site DumanSoft internet hizmetleri tarafından hazırlanmıştır.